اخبار

توسعه مبتنی بر انسان و دانش نیاز امروز اشتغال کشور است

توسعه مبتنی بر انسان و دانش نیاز امروز اشتغال کشور است

دوره آموزشی کارآفرینی سازمانی با حضور اعضای کارگروه تخصصی اشتغال استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ؛ سنجری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ضمن خیر مقدم به دکتر سپهری رییس موسسه کار و تامین اجتماعی، طی گزارشی به تشریح وضعیت استان در حوزه اشتغال پرداخت.

سنجری از وسعت 150 هزار کیلومتر وسعت استان خبر داد و افزود: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است که 10درصد وسعت کشور را به خود اختصاص داده است. وی افزود:در استان 13هزار کارگاه تولیدی فعال می باشد که جمعیت 100هزار نفری کارگرگران را در خود جای داده است. سنجری در توضیح گفت: فقدان مهارت توسط جویندگان کار، پایین بودن سطح درآمد و توان اقتصادی بنگاه ها طی سالهای اخیر، وضعیت قرارداد های موقت و عدم امنیت شغلی از مهمترین دلایل عدم بهره مندی از فرصت های شغلی ایجاد شده می باشد.

دکتر سپهری بالابودن نرخ بیکاری، عدم تعادلهای بازار کار در ابعاد جنسیتی-سنس و شغلی، فقدان برنامه حمایت از کارآفرینان، بالابودن نرخ بیکاری و گسترش پدیده چند شغلی و پرکاری را از جمله مسائل اساسی بازار کار ایران برشمرد و افزود: اگر دولت به صورت جدی به مسئله بیکاری نپردازد منجر به بسیاری از آسیب های اجتماعی خواهد شد. سپهری اشتغال را یک متغیر حساس، تدریجی و تاخیری خواند وافزایش انعطاف پذیری بازار کار، کاهش هزینه های مبادله و هزینه های تبعی استفاده از نیروی کار، ارتقای جایگاه و نقش نهادها و تشکل های واقعی کارگری و کارفرمایی در بازار کار و ارتقا و بهبود روابط کار را از جمله اهداف کیفی اشتغال نام برد.

وی ضمن تاکید بر توسعه مبتنی بر انسان و دانش امروز که همان نوآوری است؛ سیاست های اقتصادی محرک رشد، سیاست های تنظیم بازار کار ، سیاست فعال بازار کارALMP، و سیاست های انفعالی بازار کار PLMP را از مهمترین سیاست های اشتغال بازار کار دانست و ادامه داد: آموزش های فنی و حرفه ای و بازآموزی، ارائه خدمات مشاوره ای، نیازسنجی آموزشی بر اساس وضعیت بازار کار، حمایت و توسعه بنگاه های کوچک و متوسط، اعطای تسهیلات به بنگاه های کوچک و حمایت از کارآفرینان از سیاست های فعال بازار کار برشمرد.

در پایان جلسه اعضای کارگروه تخصصی اشتغال استان به بیان سوالات و دیدگاه های خود پرداختند.

۳۰ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۰۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید