اخبار

آغاز انجام بازرسی های ویژه از کارگاههای پر خطر در شهرستان نهبندان

آغاز انجام بازرسی های ویژه از کارگاههای پر خطر در شهرستان نهبندان
بازرسی ویژه از معدن مرمریت آسکا توسط اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی نهبندان در معیت فرماندار و تعدادی از دستگاههای اجرایی مرتبط انجام گردید.

محمدی رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان این بازدید را یک بازرسی ویژه هدفمند از کارگاههای پر خطر معدنی توصیف کرد که به موازات بازرسی های ادواری معمول با حضور فرماندار، اصحاب رسانه و دستگاههای اجرایی مرتبط در راستای صیانت از نیروی کار و حفظ نیروهای ماهر و متخصص و همچنین محافظت و صیانت  از امکانات و ماشین آلات و منابع مالی کارفرما صورت میگیرد، که در 9 ماهه اول سال جاری حدود 200 بازرسی ادواری و 65 بازرسی موردی از کارگاههای شهرستان صورت گرفته که بخش اعظم آن متمرکز بر کارگاههای معدنی بالاخص معادن سنگ ساختمانی بوده است که با توجه به ضریب و شدت حوادث اتفاق افتاده تاکنون، جزو پر خطرترین کارگاههای شهرستان محسوب میگردد.
وی باستناد ماده 85 قانون کار رعایت اصول ایمنی و بهداشتی در محیط کار را برای کلیه کارگاهها، کارگران،کارآموزان و بالاخص کارفرمایان که وظیفه نظارت و استانداردسازی محیط کار را بر عهده دارند، الزام آور دانست و افزود بر اساس قانون کار، کارفرمایان موظفند که حداقل استانداردهای ایمنی را مطابق با دستورالعملهای ایمنی و بهداشتی، در محیط کار فراهم و بر رعایت موازین ایمنی و بهداشتی نظارت نمایند. چنانچه به دلیل عدم‌ رعایت‌ مقررات‌ مذکور از سوی‌ کارفرما یا مسؤولین‌ واحد، حادثه‌ای‌ رخ‌ دهد، شخص‌ کارفرما یا مسئول‌ مذکور از نظر کیفری‌  و حقوقی‌ و نیز مجازاتهای‌ مندرج‌ در این‌ قانون‌ مسؤول‌ است‌.
 حوادث ناشی از کار که می تواند منجر به فوت، ازکارافتادگی، نقص عضو ویا بیماریهای طویل المدت گردد، نه تنها به پروسه تولید در کشور لطمه می زند، بلکه اثرات مخرب آن برخانواده فرد حادثه دیده واجتماع چه از نظر اقتصادی وچه از نظر بار روانی مشهود و غیر قابل جبران است. اگرچه نمی توان انتظار داشت که هیچ حادثه ای در محیطهای کاری رخ ندهد، اما تلاش میگردد این حوادث با اقدامات پیشگیرانه، به حداقل ممکن کاهش یابد.
لازم بذکر است در حاشیه این بازدید که با حضور آقای پروین مدیر کارگاه انجام گردید مشکلات و موانع تولید در کارگاه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.۲۷ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۰۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید