اخبار

اجرای ایمنی در کارگاه ها نیازمند عزم همگانی است

اجرای ایمنی در کارگاه ها نیازمند عزم همگانی است
اولین جلسه کمیته راهبری ایمنی استان با حضور معاون عمرانی استانداری و مدیران دستگاه های اجرایی مربوط به این حوزه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی؛اولین جلسه کمیته راهبری ایمنی استان با حضور معاون عمرانی استانداری و مدیران دستگاه های اجرایی مربوط به این حوزه برگزار شد.

محمد سنجری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی درنخستین جلسه کمیته راهبری ارتقاء ایمنی و کارگاه‌های خراسان جنوبی اظهار داشت: الزام رعایت و اجرای صلاحیت ایمنی در سال 89 تصویب شده است تا کمکی به نیروی کار شود.

وی با بیان آماری، تعداد کارگاه‌هایی که مشمول پرداخت حق بیمه می باشند را 12 هزار و 246 اعلام نمود و که تعداد 68 هزار و 427 نفرکارگرمشمول قانون کار در سامانه تامین اجتماعی می باشند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ضمن اشاره به رسالت اداره کل در حفظ و صیانت از حقوق کارگران و نیروی کار افزود: وظیفه نظارت برکارگاه ها بر عهده بازرسان کار استان می باشد که در حال حاضر 9بازرس کار در استان فعال هستند و با این تعداد محدود نیروی انسانی در این حوزه، کار بازرسی با مشکل مواجه شده است .

سنجری با بیان اینکه قیمت تمام شده بازرسی بالا است افزود: با وجود 15 هزار کارگاه و وجود تنها 9 بازرس در استان هر 5 سال بازرسان کار ما می‌توانند از یک کارگاه بازرسی کنند و اگر برای صیانت نیروی کار تنها به یک سازمان اکتفا کنیم کار بسیار سخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در 9 ماهه امسال 385 مورد بازرسی انجام شده است ، از بروز 35 حادثه از ابتدای سال در استان خبر داد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 34 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن تاکید بر نقش آموزش در ارتقای سطح اگاهی کارگران و کارفرمایان از برگزاری 10 هزار و 55 کارگاه آموزشی خبر داد و افزود 214 پیمانکار از سال گذشته تاکنون تأیید صلاحیت ایمنی گرفتند و 4 هزار و 955 نفر ساعت آموزش‌های ویژه دیدند.

سنجری با بیان اینکه در مدت 9 ماهه امسال 129 نفر مسئول ایمنی در کارگاه‌ها در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: حوادث در بخش ساختمان 5 درصد کاهش داشته و حوادث فوتی ساختمان به صفر رسید است. همچنین در حوادث اتفاق افتاده 100 درصد حادثه‌دیدگان مردها بودند که 66 درصد آنها در رده سنی 20 تا 40 سال و 74 درصد حادثه‌دیدگان بیسواد تا سیکل بودند.

وی افزود: 80 درصد حوادث منجر به جراحت و شکستگی، 5 درصد منجر به فوت، 48 درصد منجر به آسیب دست و 26 درصد منجر به آسیب پا شده است.

سنجری با بیان گزارشی گفت: طبق آمارهای موجود 77 درصد حوادث در نوبت کار صبح رخ داده ؛ 54 درصد حوادث در بخش ساختمان، 17 درصد در بخش صنعت و 7 درصد در بخش معدن بوده است و همچنین 31 درصد حوادث در اثر سقوط از ارتقاع و لغزیدن رخ داده است.

این مقام مسئول حفظ و صیانت از نیروی کار را وظیفه قانونی، شرعی و اخلاقی همه دستگاه های متولی دانست و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و تعامل بیشتر بتوانیم در این بخش به وظیفه خود به نحو شایسته ای عمل کنیم.


محمد فرهادی معاون امور عمرانی استانداری در جلسه کمیته راهبری ایمنی خراسان جنوبی گفت: فرهنگ خوب مردم استان پذیرش قانون را آسان کرده،کار کردن در این منطقه در مقایسه با دیگر مناطق کشور آسان تر است.
وی اظهار کرد: اقدامات خوبی در حوزه ایمنی کار در استان انجام شده است،این کارها موجب حفظ جان کارگران می شود.
وی تصریح کرد: جلوگیری از وقوع حادثه بدنی در هنگام کار، موجب کاهش ناهنجاری های اجتماعی و آثار بد روانی ناشی از آسیب جسمی به افراد می شود.

وی ایمنی را موضوعی فرابخشی دانست و خواستار تعامل بیش از پیش دستگاه های اجرایی دراجرای قوانین و مقررات حوزه ایمنی محیط کار شد و افزود: دستگاه های متولی گسترش فرهنگ ایمنی در کار و آموزش ایمنی در کارگاه ها را در دستور کار خود قرار دهند.۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۲۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید