اخبار

سیاست گذاری کلان در نظام سلامت و درمان می بایست از نگاه یکسویه به دیدگاه سیستمی تغییر یابد

سیاست گذاری کلان در نظام سلامت و درمان می بایست از نگاه یکسویه به دیدگاه سیستمی تغییر یابد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی؛ یازدهمین جلسه شورای هماهنگی دستگاه های اجرایی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خراسان جنوبی با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبادی نماینده محترم بیرجند، خوسف و درمیان در شورای اسلامی و با حضور مدیران  عضو شورای رفاه استان و جمعی از همکاران برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد باقر عبادی در جمع مدیران دستگاههای زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی گفت طرح تحول سلامت دچار کاستی های جدی است و مجموعه دستگاهها، کارشناسان و دولت باید آن را بدون تعصب دقیقاً بازشناسی و بررسی کنند تا معایب آن برطرف شود.
وی مشکلات تامین پزشک را یکی از اشکالات ملموس این طرح عنوان کرد و افزود: بحث تأمین پزشک از جمله مشکلاتی است که برای سازمان تأمین اجتماعی ایجاد کرده و اجرای این طرح جاذبه سازمان تأمین اجتماعی را نسبت به وزارت بهداشت برای پزشکان کاهش داده است و این یکی از آسیب های طرح تحول سلامت است. وی خاطرنشان کرد که طرح تحول سلامت البته مزایای زیادی هم داشته است اما با توجه به این که اجرای آن بارهای مالی شدیدی برای دولت ایجاد کرده است می بایست بدون تعصب راهی که طی شده است مورد تجدید نظر قرار گیرد و معایب اصلاح شود.

محمد سنجری هدف از برگزاری این جلسه را بررسی موانع و چالش های دستگاه های عضو شورای رفاه استان در حوزه قانونگذاری عنوان کرد و در این راستا مشکلات حوزه درمان را یکی از مهمترین چالش ها خواند و ضمن اشاره به گستردگی وظایف و جامعه هدف دستگاه های اجرایی عضو شورای رفاه ،هم فکری و تعامل بین مدیران را در جهت گره گشایی و حل مشکلات مردم که اصلی ترین شرکای کاری ما به حساب می آیند را اصلی ترین هدف بیان کرد.

وی ادغام و جذب منابع بیمه ای کشور در یک کانون با توجه به تجربیات سنوات قبل را موجب بروز آسیب های جدی دانست و نقش نمایندگان را به عنوان مدافعین و وکلای واقعی مردم استان در اتخاذ تصمیمات کارشناسی شده در کلان کشور بسیار موثر خواند.

فیروزی مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی نیز ضمن ارایه گزارشی از وضعیت درمان سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت : در شرایط حاضر نظام درمان کشور ما در نقطه عطفی قرار دارد .وی رشد ٢٨٠ درصدی تعرفه های درمان ، افزایش متوسط سن بیمه شدگان و کاهش ورودی جمعیت جوان به صندوق های بیمه ای ، کاهش اشتغال و رکود کارگاهها از دلایل قرارگرفتن درمان و بیمه کشور در شرایط بحران دانست.
فیروزی همچنین سهولت دسترسی به خدمات درمانی، افزایش آگاهی نسبت به مسائل پزشکی که حاصل ورود جدی رسانه ها به بحث اطلاع رسانی است را از دیگر عوامل افزایش تقاضا برای خدمات درمانی و در نتیجه افزایش هزینه های درمانی دانست و افزود : بخش عمده ای از منابع طرح تحول سلامت صرف تهیه تکنولوژی های گران قیمت در سراسر کشور شده است که علاوه بر این که هزینه اولیه داشته است باعث افزایش تقاضای القایی و بالطبع افزایش هزینه های درمان سازمان بیمه ای شده است.
وی خاطر نشان کرد سیاست گذاری کلان در نظام سلامت و درمان کشور می بایست از نگاه یک سویه و یک جانبه به یک دیدگاه سیستمی و همه جانبه تغییر یابد .

دکتر اربابی رئیس اداره ارزیابی نظارت بیمه سلامت استان؛ ضمن تاکید بر اهمیت سلامت و رفاه اجتماعی در جامعه، تجمیع منابع سازمان های بیمه گر را بسیار مهم و جدی خواند و هم پوشانی اقدامات بین سازمان های بیمه گر را گاها موجب پرت و هدر رفت منابع بنگاه عنوان کرد و افزود: استفاده از دفاتر مختلف بیمه ای و سیاست هایی که همسان نیست موجب ایجاد اختلاف و مشکل خواهد شد.وی خواستار بررسی بیشتر مسئله در مجلس شورای اسلامی شد و اجرای این طرح را موجب تحولات خوبی در نظام پرداخت به سازمان های بیمه گر و حفظ و صیانت از منابع ملی برشمرد.

اربابی ایجاد سامانه های الکترونیک و پرونده های الکترونیک سلامت را موجب ساماندهی در استفاده از منابع و پایش وضعیت در زمان مناسب، اقدامی موثر دانست که پس از بهینه و به روز شدن سامانه، بحث ارجاع و پزشک خانواده را گامی در جهت بهبود  خدمت رسانی به جامعه عنوان کرد. اربابی از پوشش 73 درصدی بیمه سلامت در استان خبر داد و اجرای طرح تحول سلامت را موجب تحت پوشش قرار گرفتن 52هزار نفر که فاقد هرگونه پوشش بیمه ای بودند دانست که این امر موجب افزایش سطح سلامت مردم خواهد بود .

رئیس اداره ارزیابی نظارت بیمه سلامت استان؛ خواستار تغییر آموزش پزشکان از درمان نگری به سلامت نگری در سطح جامعه شد و گسترش خدمات پاراکلینیکی و استفاده از تجهیزات پزشکی به جای معاینات بالینی را چالش پیش روی نظام سلامت دانست که موجب افزایش هزینه درمان و بروز چالش در درمان خواهد شد.

در پایان جلسه ٤ تن از پزشکان استان خراسان جنوبی که در زمینه اصلاح الگوی مصرف دارو و خدمات سلامت و کاربرد اصول علمی تجویز منطقی دارو و خدمات تلاش بیشتری داشته اند مورد تقدیر قرار گرفتند
.

 

۵ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۲۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید