اخبار

ویدئو کنفرانس معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت متبوع با مدیران کل ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها

ویدئو کنفرانس معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت متبوع با مدیران کل ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی؛ جلسه ویدئو کنفرانس در خصوص مباحث کارآفرینی با حضور محمود کریمی بیرانوند سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها و مدیران کارآفرینی و اشتغال ادارات کل برگزار شد.

در این جلسه غلامرضا اشرفی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان طی گزارشی به معرفی وضعیت خراسان جنوبی پرداخت. وی گفت: استان خراسان جنوبی در سال 1383 طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی از استان خراسان بزرگ جدا گردید. اشرفی افزود: این استان در شرق کشور قرار گرفته و از شمال با استان خراسان رضوی، از غرب با استان های یزد ، اصفهان و سمنان ، از شرق با کشور افغانستان و از جنوب با استان های سیستان و بلوچستان و کرمان همجوار بوده و دارای 331 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان، دارای 4 بازارچه مرزی و گمرک رسمی است.

اشرفی ادامه داد: مساحت این استان 150800 کیلومتر مربع می باشد که از نظر مساحت سومین استان کشور بوده و 9.2 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص می دهد. وی گفت: از 11 شهرستان تشکیل شده که مجموعه 25 بخش شامل28  شهر و 61 دهستان را در بر می گیرد. از بین شهرستان های استان بیرجند کمترین و طبس بیشترین مساحت را به خود اختصاص داده است.                                                                                   

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در بیان مهمترین قابلیت های توسعه استان گفت: وجود ذخایر معدنی فلزی و غیر فلزی بالا در استان (حدود 1700 میلیون تن ذخیره قطعی معادن ) ،دارای مرز مشترک با افغانستان ،وجود 2گمرک رسمی  و 4 بازارچه مرزی، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و تکمیل زیرساخت های منطقه  ویژه ، مزیت مطلق در تولیــد برخـی محصـولات کشــاورزی (رتبه اول تولید زرشک و عناب، رتبه دوم تولید زعفران، رتبه 4  تولید پنبه، پتانسیل بالا در گیاهان دارویی و ...) ، وجود دانشگاه ها و مراکز مختلف آموزش عالی با قدمت طولانی در استان ، امکان استفاده از انرژی خورشیدی و بادی در استان ،وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری در استان ، قرارگیری درمسیر محور شمال- جنوب  و شرق – غرب کشور  و برخورداری از سرمایه های انسانی متخصص و ماهر بومی از جمله ظرفیت های خاص خراسان جنوبی می باشد.

کمبود شدید و محدودیت منابع آبی و تداوم خشکسالی متوالی 17 ساله در استان ، دوری از پایتخت و مراکز عمده تولید، توزیع و بازارهای مصرف ، ضعف شبکه های زیربنایی حمل و نقل ، و کمبود زیرساختهای لازم جهت سرمایه گذاری در استان ، کمبود منابع بانکی و محدودیت در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی و طرحهای سرمایه گذاری و بالابودن نرخ سود ، کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی ، رشد بی رویه مهاجرت از روستاها و پایین بودن سطح درآمد مردم از جمله مهمترین محدودیت ها و تنگناهایی بود که مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در حضور محمود کریمی بیرانوند سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بیان آنها پرداخت.

تامین خط اعتباری ویژه با نرخ سود کم برای واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی و واحدهای بزرگ جهت تامین مواد اولیه که منجر به افزایش تولید و رونق اقتصادی بنگاه و در نتیجه به کارگیری مجدد مستمری بگیران بیمه بیکاری خواهد شد، تامین اعتبار مورد نیاز جهت  پرداخت تسهیلات تکمیلی به واحدهای نیمه تمام اشتغال روستایی وعشایری.، تسریع در ابلاغ شیوه نامه و تامین اعتبار بند الف تبصره 18 قانون بودجه و راه اندازی سامانه مربوطه، و تامین اعتبار مورد نیاز طرح های مشوق بیمه ای سهم کارفرما و یارانه دستمزد، فعالسازی بازارچه های مرزی و استفاده از پتانسیل آنها جهت ایجاد مشاغل مورد نیاز در آن مانند رستوران، مراکز بهداشتی ، حمل و نقل، تعمیرگاه و .. که پتانسیل بالقوه ای جهت ایجاد اشتغال دارد ، تهیه بانک اطلاعاتی از مشاغل موجود و نیاز سنجی هر منطقه به منظور جلوگیری از صدور مجوز برای رشته های اشباع شده و فاقد مزیت اقتصادی و حمایت از محصولات استراتژیک استانها فرآوری و برند سازی آن و جلوگیری از خام فروشی محصولات و... از جمله پیشنهادات و مطالبات کارآفرینان و صاحبان مشاغل در استان بود که مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به بیان آن پرداخت.


رسانه جدید
رسانه جدید

۳۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۳:۳۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید