اخبار

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی خبر داد:

13 رسته شغلی، مشمول بهره مندی از تسهیلات کارفرمایی و خویش فرمایی کرونا

13 رسته شغلی، مشمول بهره مندی از تسهیلات کارفرمایی و خویش فرمایی کرونا

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی؛ اشرفی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در تشریح خبر اظهار داشت: کلیه صاحبان واحدهای کسب و کار خصوصی و تعاونی مشمول طرح (کارفرمایی و خویش فرمایی) که در رسته های 13 گانه مصوب  کارگروه اقتصادی مقابله شیوع کرونا فعال بوده و دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند، و اقدام به حفظ اشتغال موجود داشته اند، مشمول این تسهیلات هستند.

وی در اعلام مشاغل متاثر از کرونا گفت: 13 رسته شغلی از سوی کارگروه اقتصادی کرونا معرفی شده است:

1.مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها (وزارت صنعت، معدن و تجارت)؛

2.مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین‌راهی و موزه‌ها (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)؛

3.حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی (وزارت راه و شهرسازی)؛

4.حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری (وزارت کشور)؛

5.دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان حج و زیارت حسب مورد)؛

6.تولید و توزیع پوشاک (وزارت صنعت، معدن و تجارت)؛ 

7.تولید و توزیع کیف و کفش (وزارت صنعت، معدن و تجارت)؛

8.مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه (وزارت صنعت، معدن و تجارت)؛

9.مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی (وزارت ورزش و جوانان)؛

10.مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حسب مورد)؛

11.مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)؛

12.مؤسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی اعم از آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعال هستند؛

13.آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه (وزارت صنعت، معدن و تجارت).   

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در تکمیل خبر گفت: تعداد ۲۰ بانک و موسسه مالی ، برای دریافت تسهیلات در سامانه قابل انتخاب هستند و متقاضیان می توانند بعد از ثبت نام، بانک مد نظر خود را انتخاب نمایند.

وی ادامه داد: کارفرمایانی که نیروهای خود را تعدیل نکرده باشند و برای سال 99 با آنها قرارداد بسته باشند،از سال گذشته تا کنون در همین مشاغل فعال بوده باشند، حق بیمه کارفرمایی یا خویش فرمایی پرداخت کرده باشند و کارگران واحد از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند می توانند جهت بهره مندی از این تسهیلات اقدام نمایند.

اشرفی در تشریح مبلغ این تسهیلات گفت: بسته به تعداد نیروهای فعال در هر واحد، متغیر است و به ازای هر نفر نیروی کار 12 میلیون تومان می باشد.

 وی افزود: واحدهایی که بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند، به ازای هر نیروی کار 16 میلیون تومان دریافت می کنند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در اعلام زمانبندی پیش بینی شده برای  پرداخت تسهیلات گفت: در طول دو ماه آینده به تدریج این تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی افزود: مبلغ 12 میلیون تومان با ارائه سفته، مبالغ بالاتر تا 180میلیون تومان با ارائه سفته و معرفی ضامن و بیش از آن با وثیقه مورد قبول بانک پرداخت می شود.

وی همچنین گفت:نرخ سود تسهیلات 12درصد و بازپرداخت پس از تنفس تا پایان شهریور سال 99، به مدت 2 سال می باشد.

اشرفی خاط نشان کرد: برای بنگاه‌های با نیروی شاغل کمتر از ۵۰ نفر، ۷۰ درصد حمایت در قالب پرداخت دستمزد خواهد بود و ۳۰ درصد به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است و برای بنگاه‌های بزرگ‌تر نیز ۵۰ درصد به عنوان دستمزد و ۵۰ درصد به عنوان سرمایه در گردش منظور شده است.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید