اخبار

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اعلام کرد:

​آغاز ثبت نام از کارفرمایان و خویش فرمایان برای دریافت تسهیلات کرونا

​آغاز ثبت نام از کارفرمایان و خویش فرمایان برای دریافت تسهیلات کرونا

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی امکان ثبت نام تسهیلات ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از ویروس کرونا در سامانه کارا فراهم شد.

غلامرضا اشرفی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در تشریح این خبر گفت: در اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با هدف حمایت و پشتیبانی از کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا ، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در سامانه "کارا "فراهم نموده است.

اشرفی اظهار داشت: کلیه صاحبان واحدهای کسب و کار خصوصی و تعاونی مشمول طرح (کارفرمایی و خویش فرمایی) که در رسته های 13 گانه مصوب  کارگروه اقتصادی مقابله شیوع کرونا فعال بوده و دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند، و اقدام به حفظ اشتغال موجود داشته اند، مشمول این تسهیلات هستند.

وی افزود:کارفرمایان و خویش‌فرمایان دریافت کننده پیامک در صورت تمایل به دریافت تسهیلات می‌توانند (از روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت‌) به "سامانه کارا"  به نشانی kara.mcls.gov.ir مراجعه کرده و در قسمت "تسهیلات کرونا" فرایند ثبت‌نام را با ثبت کد ملی آغاز کنند.

اشرفی ادامه داد: از پنج‌شنبه (18 اردیبهشت)، ارسال پیامک برای یک میلیون واحد اقتصادی به شدت آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شده است و بر اساس برآوردهای صورت گرفته حدود سه میلیون شاغل بیمه شده در یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده مشغول به کار بوده‌اند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: بنگاه حتماً باید "فعال" باشد، نیروی کار را حفظ کند و "شاغل بیمه شده" داشته باشد که یکی از مبناهای اصلی برای ارائه تسهیلات کرونا "شاغل بیمه شده" در این بنگاه‌ها است که اخراج نشده و یا به صندوق بیمه بیکاری معرفی نشده باشد.

وی افزود: مبلغ تسهیلات کرونا در بنگاه های فعال به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده ۱۲ میلیون تومان وام است. همچنین برای بنگاه هایی که به دستور ستاد ملی تعطیل شده باشند این رقم ۱۶ میلیون تومان به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده خواهد بود .

وی گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده از سوی وزارت متبوع و کارگروه های ملی در این زمینه، پرداخت تسهیلات این دسته از واحد ها از اوایل خرداد آغاز خواهد شد.

اشرفی خاطر نشان کرد: اگر یک بنگاه نیروی کار خود را تعدیل  و نیروی کار برای دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری مراجعه کرده باشد، مشمول این طرح نخواهد بود و همچنین برای بنگاه‌های با نیروی شاغل کمتر از ۵۰ نفر، ۷۰ درصد از تسهیلات برای پرداخت دستمزد خواهد بود و ۳۰ درصد به‌عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است.

وی ادارمه داد: برای بنگاه‌های بزرگ‌تر نیز ۵۰ درصد برای دستمزد و ۵۰ درصد به‌عنوان سرمایه در گردش منظور شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در پایان اظهار داشت: کارفرمایانی که مشمول تسهیلات کارفرمایی و یا خویش فرمایی هستند و برای آنها پیامک ارسال نشده است، در مراحل بعدی منتظر ارسال پیامک از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشند. وی همچنین گفت: از کارفرمایان و خویش فرمایان مشمول که تمایل به استفاده از این تسهیلات دارند، دعوت می شود با مطالعه و بررسی شرایط و ضوابط اعلامی ، نسبت به ثبت نام و تکمیل فرآیند آن در این سامانه کارا اقدام نمایند.  

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید